Germania câștigă Cupa Mondială 2014

Acesta este sfârșitul acestei Cupe Mondiale din 2014, care a văzut echipele ieșind cu capul sus, altele (inclusiv Italia) cu cozile între picioare.

Și Germania este cea care va câștiga cupa acestor Campionate Mondiale, după ce a arătat o echipă mai mult decât la înălțimea acestui titlu și un portar, Neuer, care s-a dovedit a fi unul dintre cei mai buni din tot turneul. După rezultatul incredibil obținut împotriva Brazilia, clasată pe locul patru și învinsă în semifinale, 7-1, echipa lui Joachim Löw poate cânta victoria și sărbători. Ultima dată când Germania a ridicat cupa a fost înapoi în 1990, împotriva Argentinei. Aceasta este a patra lor victorie la Cupa Mondială pentru ei, după ce a jucat 8 finale.

O primă repriză care s-a încheiat cu 0-0, dar care l-a văzut pe Messi căutând în permanență ușa pentru Argentina sa, un gol marcat (din nou din Argentina), dar în afara jocului și o scăpare restrânsă datorită lui Boateng. Germania pare să devină mai agresivă, în ciuda posesiei mai mari a mingii.

A doua repriză a văzut câteva oportunități bune ratate, atât pentru Argentina, cât și pentru Germania, însă ambele echipe au împărtășit o posesie excelentă a mingii, o formulare de calitate și un joc foarte interesant, care a făcut din acest meci final un joc care a lăsat spectatorii respirație și care a mers direct la prelungiri, care a văzut două echipe obosite care chiar și la sfârșitul primei din cele două reprize se termină cu nimic.
A doua prelungire a văzut Germania preluând conducerea în minutul 112 datorită lui Götze, cu o joacă fabuloasă, ca un adevărat campion. Un meci care părea nesfârșit, dar care a arătat cu adevărat două echipe care au arătat de ce meritau să ajungă în finală.

Astfel se încheie Cupa Mondială 2014, cu o echipă care și-a arătat toată priceperea, joc după meci. Și Italia? Nu putem decât să sperăm că se va răzbuna în 2018, în Rusia.